Shromáždění na podporu Středoevropské univerzity

6.4.2017 (Autor: Barbora Sojková)

V úterý 4.4.2017 prošel maďarským parlamentem návrh zákona, který bude mít za následek znemožnění pokračování činnosti Středoevropské univerzity (CEU) na maďarském území. 

CEU byla v roce 1991 založena v Praze a jedná se o jednu z nejvýznamnějších vzdělávacích institucí středoevropského prostoru, na níž působí studenti a akademici z celého světa, a která přispívá k budování otevřených a svébytných společností v postkomunistických zemích. Nejedná se o první zásah do akademických svobod, v nedávné době jsme byli svědky drsných čistek na tureckých univerzitách a pokusů ruské vlády zavřít Evropskou univerzitu v Petrohradu. 

Suverenita akademické obce je jedním ze základů demokratické společnosti, proto se v sobotu 8. dubna ve 14:00 sejdeme před Velvyslanectvím Maďarské republiky v Praze, abychom podpořili kolegyně a kolegy aktuálně protestující v Maďarsku a zároveň upozornili na znepokojivý vývoj v Evropě. Shromážděním chceme také vyzvat představitele české vlády, aby využili vztahů, které se zeměmi V4 mají, a postavili se za studenty a akademiky, kteří na CEU působí.

Na akci promluví:

Ľuba Kobová - absolventka CEU, feministická teoretička, FHS UK
Petr Kutílek - absolvent CEU, politolog, CIEE UK
Jakub Jirsa, absolvent CEU, filozof ÚFAR FF UK
Jakub Eberle - politolog, ÚMV
Vít Dostál - politiolog, AMO
 

https://www.facebook.com/events/1189943211115908/


© Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Adresa: Nám. Jana Palacha 2, 116 38 Praha 1, Tel.: +420 221 619 111  |  Mapa webu  |  XML Sitemap  |  RSS kanál

Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2017