Výzva k podávání návrhů příspěvků na workshop Ernesto Laclau a otázka politična

9.5.2013 (Autor: Jan Bíba)

Výzva k podávání návrhů příspěvků na workshop Ernesto Laclau a otázka politična

 Výzva k podávání návrhů příspěvků na workshop

 
Ernesto Laclau a otázka politična
 
25. června 2013
 
Ústav politologie FF UK
(U Kříže 8, Praha 5 – Jinonice)
 
Ústav politologie FF UK u příležitosti vydání českého překladu knihy Ernesta Laclaua Emancipace a radikální demokracie pořádá workshop, jehož cílem je kritická reflexe přínosu laclauovského post-marxismu pro současné radikální myšlení.
 
Kniha Emancipace a radikální demokracie představuje pokus o prověření platnosti vybraných klíčových pojmů politické teorie (emancipace, revoluce, univerzalismus, hegemonie, reprezentace, demokracie atd.) po postmoderní kritice osvíceneckých jistot. Znamená tato kritika, že se těchto pojmů musíme nadále vzdát, nebo naopak otevírá nové prostory jejich platnosti, které nabízí nové možnosti radikálního politického myšlení a jednání? Jaký je přínos dekonstrukce a antifundacionalismu pro teorii hegemonie a současné politické myšlení vůbec? Jaký je vztah Laclauova postmarxismu k dalším současným teoriím a proudům (Lefort, Rancière, Negri, Žižek atd.)?
 
Struktura workshopu bude záviset na počtu přihlášených příspěvků. Naším hlavním cílem je vytvořit příležitost pro kritickou diskusi impulsů Laclauova díla, proto předběžně předpokládáme na jeden příspěvek a diskusi k němu cca hodinu (tzn. příspěvek 30 – 45 minut a diskuse 15 – 30 minut).
 
Pokud máte zájem vystoupit s příspěvkem, pošlete stručný návrh svého příspěvku (do 100 slov) na emaily jan.biba@ff.cuni.cz a lubakoba@gmail.com do pátku 31. května. O přijetí příspěvku budete vyrozuměni do 7. června.
 
Pro případné dotazy kontaktujte jan.biba@ff.cuni.cz
 

 


© Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Adresa: Nám. Jana Palacha 2, 116 38 Praha 1, Tel.: +420 221 619 111  |  Mapa webu  |  XML Sitemap  |  RSS kanál

Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019