Politický potlač: Setkání a letní škola nad koncepty a metodami pro kritický výzkum politiky

29.6.2017 (Autor: Ondřej Slačálek)

Ve dnech 7. - 10. září proběhne v Železné u Přílep netradiční setkání nad různými podobami kritického výzkumu politiky. Vystoupí mimo jiné Pavel Barša, Jan Bíba, Zora Hesová, Matyáš Křížkovský Daniel Šitera a Ondřej Slačálek.

7. – 10. září 2017

MÍSTO: Železná u Přílep, okres Beroun

Hlavním cílem setkání bude vzájemné předání zkušeností z empirických i teoretických výzkumů, které spojuje kritická perspektiva, reflektované kladení normativních otázek a interdisciplinární zaměření.

Zářiové setkání Politický potlač: Koncepty a metody pro kritický výzkum politiky nemá být klasickou letní školou, ale spíš příležitostí pro čtyřdenní intenzivní dialog a proces vzájemného učení a předávání zkušeností. Předpokládá se nikoli frontální „výuka“, ale vzájemná diskuse mezi vystupujícími. Počet zúčastněných bude omezený a vázaný na aktivní účast – četbu, účast v diskusi a prezentaci vlastních výzkumných projektů.

Setkání je otevřené studentům všech stupňů studia i dalším zájemcům. V případě zájmu o účast napište do 23. 7. 2017 na některou z těchto tří e-mailových adres: katerina.tvrda@fvp.slu.cz, ondrej.slacalek@ff.cuni.cz nebo walach@ksa.zcu.cz e-mail s předmětem Politický potlač. V přihlášce uveďte stávající obor, místo a stupeň studia a v příloze pošlete text či abstrakt výzkumného projektu, na němž v současnosti pracujete nebo na němž jste v nedávné minulosti pracovali. V případě textu se může jednat buď o publikovaný článek, nebo o nepublikovaný draft, případně o závěrečnou práci. Abstraktem výzkumného projektu může být také krátké představení závěrečné práce.

Cena: 500 Kč (příspěvek na ubytování a stravu)

Potlač označoval u Činoků rituál, během něhož docházelo k vzájemnému darování materiálních i nemateriálních statků (tance, zpěvu). U některých kmenů (Kvakiutlové) vzájemné soupeření v tom, kdo dá více, vedlo k extatickému plýtvání a pohrdání hodnotou vlastní vydávané „věcí“. Slovo získalo přenesený význam (potlach, sraz) v ojedinělém českém a slovenském trampském hnutí, jehož svobodomyslné potlachy (a aktivity) přitahovaly represivní pozornost všech režimů od první republiky až po normalizační Československo.

Prozatímní program

1.       Kristina Andělová: Politické pojmy a interpretace textu

2.       Pavel Barša: Národ – rasa – třída

3.       Jan Bíba: Rétoričnost a analýza ideologie

4.       Petra Lupták Burzová: Třída v etnografickém výzkumu a v antropologické teorii

5.       Ondřej Císař: Mezi slovy a čísly? Chvála obojživelné sociologie

6.       Zora Hesová: Kulturalismus jako ideologie

7.       Petr Hušek: Kolektivní singularita. Rasismus a antirasismus

8.       Jan Charvát: Vybrané problémy výzkumu krajní pravice

9.       Tomáš Katrňák: Stává se vzdělání poziční výhodou?

10.   Matyáš Křížkovský: Proměny politična prismatem „technocénu“

11.   Petr Kupka: Narativní interview ve výzkumu organizovaného zločinu

12.   Lenka Kužvartová: Architekt-aktivista a snaha o společenskou změnu skrze architekturu

13.   Ľubomír Lupták: Ekonomika vykořisťování