Call for Papers: Přístupy k interpretaci textů v politickém myšlení

28.2.2017 (Autor: Barbora Sojková)

Institut politologických studií FSV UK a Ústav filosofie a religionistiky FF UK pořádá konferenci o přístupech k interpretaci textů v politickém myšlení. Call for papers viz níže:

Politické myšlení jako akademická disciplína spočívá z velké části v práci s historickými texty. Na základě jejich analýzy se různí badatelé snaží dozvědět něco o názorech dotyčných autorů, o dějinách myšlení, či o dnešním světě. Otázkou však zůstává, jak k těmto textům přistupovat, do jaké míry lze vypracovat obecnou metodu jejich interpretace a jaký je jejich vztah k současnému politickému myšlení. Právě těmto zásadním, ale jen zřídkakdy explicitně diskutovaným otázkám, se bude věnovat konference „Přístupy k interpretaci textů v politickém myšlení“. Touto cestou bychom vás rádi vyzvali k účasti na konferenci a k zaslání abstraktů svých příspěvků.

Konferenci v rámci přípravy stejnojmenné monografie pořádá Institut politologických studií FSV UK a Ústav filosofie a religionistiky FF UK. Událost proběhne v úterý 20. června 2017 v budově Filosofické fakulty UK, Náměstí Jana Palacha 2, v místnosti č. 217. Vítány jsou příspěvky zabývající se určitou interpretační tradicí, metodologickým proudem či úvahami konkrétních myslitelů (např. kontextualismus Cambridgeské školy, Straussova koncepce ezoterického psaní, Alhusserovo symptomální čtení, konceptuální historie apod.), respektive jednotlivými otázkami a problémy (předporozumění, redukcionismus, nadčasovost idejí versus historismus atd). Jeden až dva odstavce dlouhé abstrakty svých příspěvků posílejte Tomáši Halamkovi do 31. dubna 2017 na e-mailovou adresu Tomas.Halamka@fsv.cuni.cz. Do předmětu e-mailu prosím uveďte „KONFERENCE – INTERPRETACE“. Na stejnou emailovou adresu se také neváhejte obrátit v případě jakýchkoliv otázek.